BUSHWIG

Na posledním ročníku travesti festivalu Bushwig předala legendární královna Lady Bunny pochodeň nové generaci předních travesti umělců.

JSME TAM, KDE TO ŽIJE - NA FESTIVALECH, PARTY, KONCERTECH A AKCÍCH VŠEHO DRUHU

Bushwig je absolutně jedinečný - žádná jiná travesti show nebo festival se mu nepodobá, dokonce ani jeho předchůdce Wigstock. Jeden zářijový víkend, během něhož vystoupí na 150 drag queens, přitahuje komunitu, která je stylově pestrá, všeobjímající a dává prostor umělcům nezávisle na genderu, pohlaví a rase. Od charakteristických travesti postav (Sailor Mars nebo Michelle Pfeiffer na driáčnických podpatcích v roli Kočičí ženy), přes cisgenderovou vokalistku brooklynské elektro-pop formace Sateen a jejího travesti manžela kytaristu Exquisite, všechna představení na této divoké scéně jsou surreálními experimenty, které bezezbytku naplňují slogan festivalu "Gender is over!".

Festival dali dohromady dva travesti umělci, Matthew Mendoza (známý jako "Horrorchata") a Simon Leahy ("Babes Trust"), kteří chtěli podchytit oblibu a rozmach queerových travesti a hudebních show ve své lokální komunitě a založit platformu pro ta nejostřejší travesti vystoupení na světě.

Legendární travesti umělkyně Lady Bunny, spoluzakladatelka festivalu Wigstock vystoupila na letošním Bushwigu a během své show předala příslovečnou pochodeň zakladatelům Bushwigu. Po skončení festivalu nám řekla:"Ani déšť nemohl zmařit tu elektrizující náladu a nespoutanost, která vladla na Bushwigu. Čtvrtý ročník, který právě proběhl, byl lépe zorganizovaný než Wigstock po deseti letech. Skvělý zvuk, program a stage a ta záplava travesti umělců v kostýmech i bez... byla to zkrátka senzace.."

Lady Bunny vychválila zásluhy festivalu Bushwig na silné podpoře osobitosti a nekonvenční DIY estetiky. "Drag queens na Bushwigu přinášejí do unaveného a korporátního newyorku funky zábavu a něco jedinečného. Veganská bistra, pohodové lounge bary a zpěváci se zajímavou a originální hudbou. Amen."

Passing the torch: legendary drag queen Lady Bunny

A když jsme se Horrochata, jednoho ze zakladatelů a autorů samotného "Bushwig House" zeptali, v čem se Bushwig liší od svých předchůdců, řekl nám" "Jsme celkově mladší. Jsme přehlídkou všech možných uměleckých disciplín - na programu máme vše, protože dnešní travesti show nemá limity. Dříve to bylo ve stylu "obléknu si kostým, namaluju se a zazpívám playback...", ale dnešní travesti není o okázalém přehánění. Dříve se očekávalo, že drag queen bude vypadat jako žena, ale dneska to tak jednoznačné není, je to mnohem více otevřené. Někdo vypadá jako žena a někdo má strniště... Jsou tu jiné, nové způsoby, jak se vyjádřit. Lidi zde předvádějí vážně neuvěřitelné věci."

"Jsme přehlídkou všech možných uměleckých disciplín, záběr a program je opravu široký, protože dnešní travesti nemá limity." - spoluzakladatel festivalu Bushwig, Horrochata

"Chci, aby drag queens předváděli víc, než jen dokonale provedený playback, protože je tu obrovské množství talentu. Potřebuje jen trochu postrkovat," říká Babes Trust, spoluzakladatel festivalu. "Je důležité podívat se na travesti z jiného úhlu," dodává.

Nastupující generace travesti umělců má opravdu hodně co nabídnout, od hudebně-tanečních čísel, přes krvavé hororové speciální efekty až po virtuozně zvládnuté hudební nástroje. Pro všechny vystupující umělce je tenhle festival ale především o kreativní komunitě. Untitled Queen, brooklynský travesti umělec a držitel ceny Brooklyn Nightlife, popisuje Bushwig jako magický víkend nabitý láskou k hudbě, tanci a divadlu. "Je úžasné vidět všechny ty zářící tváře a nervozitu před vystoupením. I když se program a místo konání rozrostly, Bushwig si zachoval kouzlo domáckého prostředí a silný komunitní duch - je tu stále domácká, brooklynská a taky DIY nálada."

HORRORCHATA
Původem ze San Antonia v Texasu, zakladatel House of Bushwig a spoluzakladatel travesti festivalu Bushwig.

Co je letos nového?
Máme daleko více místa. Máme navíc jednu stage, v domě Onderdonk s kapacitou asi 1000 lidí, takže se návštěvníci víc rozprostřou do prostoru. Já osobně letos nevystupuju, protože máme tak nabitý program, že se tam prostě nevejdu. Kdyby se náhodou uvolnilo místo, mám svůj look, nazkoušené vystoupení, šaty, paruku, jsem zkrátka komplet připraveý. No a samozřejmě, že by to byl kousek z 90. let... znáte mě, hrdého zástupce Texasu."

Kolikrát za den se převlékáš?
Většinou vystřídám 5 looků za den. Dříve jsem se převlékal za Lady Bunny - obrovské vlasy a splývavé šaty. Tuhle postavu má teď Aja, jeden známý brooklynský travesti umělec. Můj další převlek vznikl ve spolupráci s Bradley Callahanem aka BCALLA, který oblékal Miley na ceny MTV.

"Když Lady Bunny byla úspěšná více než deset let, proč by to nedokázal Bushwig? Víc k tomu teď není třeba říkat. Lady Bunny mi během svého vystoupení předala pomyslnou pochodeň. To ona mě inspirovala k travesti i k založení festivalu Bushwig."

Jaká je tedy budoucnost Bushwigu?
Když Lady Bunny byla úspěšná více než deset let, proč by to nedokázal Bushwig? Víc k tomu teď není třeba říkat. Lady Bunny mi během svého vystoupení předala pomyslnou pochodeň. To ona mě inspirovala k travesti i k založení festivalu Bushwig


SEVERELY MAME
Z Brooklynu, stát New York. MC festivalu Bushwig.

Pověz mi o tvém dnešním looku. Za koho jdeš?
Říkám tomu "Pin-up démon".  Někdy jsem jen za mrtvou holku, ale jsem Newyorská nejoblíbenější mrtvá holka, což je moje oficiální přezdívka. Moje kostýmy a make-up jsou vždy ve stylu 50. let šmrcnutých upírem.

Chtělo by to víc drag queens s tetováním jako máš ty.
Objevuje se jich čím dál tím víc a je tady spousta holek, které jsou komplet potetované, což zbožňuju. Jedna z mých nejoblíbenějších umělkyň je Jenny Moore. Jsem úplně mimo z toho, jak je nádherná. Je z Filadelfie a dost si na ní ujíždím.

Můžeš mi předvést aspoň malý kousek z tvého vystoupení?
Dělám jednu ze svých "geek scének", jak se v branži označují vystoupení, která mají záměrně šokovat. Je to moderní obdoba středověkých kejlířů v cirkusech a u kočovných spolků, kteří třeba ukousli hlavu kuřeti a tak podobně. Moje číslo je o tom, že polykám cigarety, což je jedno z mých nejoblíbenějších.

Čím je podle vás Bushwig tak populární?
Je to jako velká rodinná slavnost. Rok co rok, jako byste se tu potkali se setřenicemi a bratranci, které jste ještě nikdy neviděli. A ta rodina se dál rozrůstá a Bushwig je jako obří rodinná sešlost, která trvá celý víkend. Jsme tu pohromadě, společně popíjíme, vystupujeme a oslavujeme poslední záchvěvy léta.


MERRIE CHERRY
Z Berkley, Kalifornie. Brooklynská drag queen.

Připravila sis speciální číslo?
Tohle vystoupení mám připravené už tři roky. Ale zatím jsem s ním nikdy nevystoupila, neměla jsem na to odvahu. Ale teď jsem se dostala do věku a takového bodu kariéry, že je mi fuk, kdo si co myslí, takže jdu do toho. Téma toho vystoupení je 11. září - zkoušela jsem ho teď dvakrát a v obou případech jsem brečela.

Co tě inspirovalo k tak politickému tématu?
Moje vystoupení vždycky mají politický podtext. Jelikož se věnuju travesti show v Brooklynu a pohybuju se v queerové komunitě, mám absolutní svobodu vyjádřit se k čemukoli a jakkoli a toho se snažím využít. Lidé na to většinou reagují dobře. Myslím, že pochopí, že ta skeč vychází z lásky a kreativity.


DIDI BONIVA
Z Jacksonville, Florida. Každoroční účastník festivalu Bushwig.

Pověz mi něco o svém looku.
Hodně mě inspiruje blog Advanced Style. Chci vypadat jako super trendy vymóděná stará Newyorčanka. Moje přezdívka - Boniva - je jméno vápníkového doplňku stravy pro zralé ženy.

Která ze starších dam je tvoje nejoblíbenější?
Iris Apfel. Zbožňuju samozřejmě cinkání jejích těžkých náramků.  Dokument Iris začíná tak, že první minutu slyšíte jen bouchání jejích náramků a když jsem to viděl, říkal jsem si, že jinej zvuk tenhle film vůbec nepotřebuje.

Na co se na letošním Buswigu nejvíc těšíš?
Mám opravu radost, že je tady Lady Bunny. Chodíval jsem pravidelně na Wigstock a myslím, že je cool, že ona sleduje aktuální scénu a uznává nastupující generaci a naopak, že ta ji podporuje.


UNTITLED QUEEN
Z Governor Island v New Yorku. Umělec a vítěz ceny Brooklyn Nightlife Drag Queen of the Year.

Pověz mi něco o sobě.
Narodil jsem se na Governor Island, ostrově, kde byla vojenská základna, kterou v roce 96 zavřeli. Žil jsem tam do 12 let. Vystudoval jsem na newyorské výtvarné akademii Parsons School od Design. Dnes je mi 31 a tady vystupuju čtvrtým rokem.

Máš luxusní kostým. Pověz nám, jaký máš vztah k oblečení a módě?
Moje travesti vystoupení je nedílnou součástí mého umění, patří k sobě a tvoří jeden celek. Tenhle kostým je současně i sochařský experiment.

Co tě pro dnešní look a vystoupení inspirovalo?
Chtěl jsem zazpívat "Most přes rozbouřené vody" a jeden můj kamarád mi řekl, abych se převlékl za trola. Přišlo mi to jako dobrý nápad, protože se mi líbí myšlenka trola žijícího pod mostem. Líbí se mi mix naprosto nečekané krásy a něčeho, co vypadá, že by mohlo být na vyhození, ale není. Na těhle šatech je všechno - dokonce je tady někde přišitá i malá krysa. Naštěstí ne živá, to bych nedal...