SPECTRE

O tom, jak s pomocí maskérky Naomi Donne ožívají mrtví v působivé první scéně poslední bondovky.

FILMOVÝ MAKE-UP NAHLÍŽÍ DO ZÁKULISÍ NEJSLEDOVANĚJŠÍCH FILMŮ

Mrtví ožívají. Dušičkový průvod strašidelných masek se natřásá v neměnném rytmu bubnů ulicemi Mexico City. Den Všech svatých, den, kdy se duchové mrtvých vrací na zem, aby vzdali hold živým, je pestrobarevnu oslavou času, kdy se opona mezi světem živých a mrtvých pozvedá.

Mezi nimi agent s povolením zabíjet. Jeho obličej zahaluje maska šklebícího se kostlivce, je unášen davem a vedle něj maskot svátku, smrtka La Catrina alias Krásná lebka. Zabiják se ale soustředí jen na svou oběť a propracovaný rituální průvod je pouze kulisou k jeho smrtící misi.

Podle filmové maskérky Naomi Donne je tenhle působivý filmový spektákl ze všech úvodních scén bondovek vizuálně nejsilnější. A jako maskérce, která je zodpovědná za make-up 1500 komparsistů, jí můžeme věřit.

Režisér Sam Mendes byl nadšený z našich návrhů a řekl:  "Je to úžasné. Můžete zajít, jak daleko chcete."  - umělecká maskérka Naomi Donne

Naomi na přípravě pracovala se stovkou místních vizážistů z Mexico City, kteří nejprve sbírali tisíce inspirativních fotek k tomu, jak se Dušičky v Jižní Americe oslavují. Od velmi tradičních věcí až po vizionářské nápady velkých módních návrhářů, vše jsme prošli a zpracovali. "Nicméně největší kus práce odvedli maskéři potom v akci -  používali airbrush a všechny možné náročné umělecké techniky."

Aby v den D vše probíhalo hladce, otestovalii jsme všechny filmové postavy předem, popsali jejich líčení a vyfotili si testovací look. Pracovali jsme přes WhatsUp, protože celý tým byl v Mexico City a já v New Yorku. Není divu, že Naomi tuhle filmovou scénu označila za největší profesní výzvu svého života.

Naštěstí při ní stál i sám režisér Sam Mendes: "Samovi se naše práce líbila. Má silné estetické cítění a vizuální stránka jeho filmů je pro něj hodně důležitá. Často lidi ponouká k tomu, aby udělali něco výraznějšího, něco, co zanechá opravdu silný vizuální dojem. Naše návrhy přesně splňovaly jeho představy a řekl, že máme zajít tak daleko, jak uznáme za vhodné."

Měli jsme pro všechny hlavní postavy průvodu vytvořenou vlastní paletu - pro La Catrinu, kostlivce nevěstu i ženicha. A museli jsme si taky být jisti, že masky vydrží na place celý den, 12 hodin v rozpáleném městě. Ale zároveň jsme chtěli, aby masky působily přirozeně i tím, že budou postupem času lehce povolovat.

Ale jasně, že nejhrůzostrašnější je ten moment, kdy se Bond zjeví zpoza masky.