Misha Janette

Japonská blogerka a stylistka Misha Janette, propojující kreativní metropole Tokio a New York, přetváří post-internetovou módu ve vzrušující králičí noru, do které člověk snadno propadne.

V KAPITOLE GLOBÁL HEROES SI POSVÍTÍME NA REGIONÁLNĚ SLAVNÉ UMĚLCE, KTEŘÍ PRORAZILI VE SVĚTĚ

Internet pomohl prolomit mnoho překážek, ale jazykové rozdíly mohou stále bránit našemu chápání módy z různých částí světa. Proto se bilingvální japonská blogerka a stylistka Misha Janette stala celosvětovou senzací. Se svým japonsko-anglickým blogem Tokio Fashion Diaries buduje most mezi módními metropolemi Tokia a New Yorku a informuje své čtenáře na obou stranách Pacifiku o nejžhavějších novinkách ze světa módy.

Jak jsi začala psát o módě?
Začínala jsem jako novinářka. Psala jsem pro noviny The Japan Times a CNN online. Bylo to bezprostředně po zemětřesení v roce 2011 a fashion ekonomika (a ostatně zbytek ekonomiky) měla spoustu problémů. Všichni říkali, že z Japonska od Yamamota a Comme des Garçons nevzešlo nic dobrého, s čímž jsem rozhodně nemohla souhlasit. Ale v novinách nebylo dost prostoru pro psaní o všech skvělých mladých návrhářích, které jsem sledovala, tak jsem se rozhodla začít blog.

Spousta lidí si myslí, že japonský styl je jen o kawaii, ale je to pravda?
Většina z nás přemýšlí o kawaii ve smyslu "roztomilý". Ale v Japonsku je to výraz uznání pro cokoliv, i kdyby ta věc byla opravdu mizerná nebo nevkusná. Je to jedna z mnoha mylných představ, kterou můj blog vyjasní a pomůže lidem porozumět. Například si myslím, že na západě převládá dojem, že Harajuku je o vytváření přestrojeného image, ale to není pravda. Japonský styl je velmi zřídka politické vyjádření. Když uvidíte gothika anebo pankáče, nejsou proti zřízení, jen se oblékají tak, jak chtějí. Je to velmi nevinný přístup ke zdobení těla.

Jak se liší standardy krásy mezi New Yorkem a Tokiem?
V Japonsku není cílem být sexy. Má daleko více konzervativní a cudné vnímání krásy. Velké zorničky jsou oblíbené, protože zvýrazňují oblast pod očima, a tak zdůrazníme slzný kanálek a aplikujeme tmavé stíny v záhybu. Nazýváme to "tear bags", které vytvoří trochu unavený vzhled. Zajímám se o krásu, ale nebloguji o ní tak moc, protože nerada fotím svůj obličej zblízka. Ale miluji M·A·C a především rtěnky Morange a Sin.

Kterým japonským značkám bychom měli věnovat pozornost?
Opravdu mám ráda značku Anrealage. Objevuje se v Paříži, ale je stále poměrně malá, propojuje technologii a módu. Je to velmi teatrální a avantgardní. Používá například měnící se barvou materiálu a vytváří vzory z různých světelných vln.

Zdá se to být v harmonii s tvým stylem. Proč myslíš, že japonská móda je tak hravá a expresivní?
Japonci jsou  zdvořilí a drží si odstup, takže pokud máte na sobě něco extrémního, můžete si být jisti, že lidé nepřijdou a neřeknou vám nic neslušného. Nazývám to "módní kriminalita". Skutečnost, že je v Tokiu velmi nízká, vysvětluje, proč je zde tak mnoho zajímavých subkultur jako lolity, gothics a decoras.

Pro aktuální informace od Mishi Janette navštivte její blog a sledujte jí na sociálních sítích:
www.tokyofashiondiaries.com
www.instagram.com/mishajanette
www.twitter.com/FashionTubuyaki