CAITLYN JENNER

Odvážná a milosrdná Caitlyn Jenner se rozpovídala o transformační síle krásy a její spolupráci s M·A·C na podporu transgender komunity

V KAPITOLE PUBLIC IMAGE PUBLIKUJEME ČLÁNKY O NAŠICH OBLÍBENÝCH KULTOVNÍCH OSOBNOSTECH, SE KTERÝMI SI POVÍDÁME O ŽIVOTĚ, UMĚNÍ A TVOŘIVOSTI

Setkání s Caitlyn Jenner je jako setkat se tváří v tvář se superhrdinkou. Je to krásná bohyně jako stvořená pro obrazovku. Jejím posláním je konat dobro. A se svými 188 centimetry "(198 s podpatky), u spousty lidí vyvolává dojem, že by klidně mohla přeskočit vysokou budovu jediným skokem, kdyby chtěla.

Když se potkáváme v maskérně fotoateliéru na Manhattanu, Caitlyn vpluje dovnitř - v černých šatech, s rozevlátými vlasy, jasně červenými rty a naboso - s důstojností, pýchou, humorem, nadšením a grácií. Je zřejmé, že tato žena je sama se sebou spokojená a konečně si žije po svém. V posledních devíti měsících od přeměny, pod kritickým, často nemilosrdným mikroskopem veřejnosti, přišla, aby reprezentovala odvahu, nebojácnost, upřímnost a soucit - vlastnosti dlouhodobě ceněné a obdivované značkou M·A·C. Využívá svůj nově nabitý hlas, aby sdílela s celým světem každodenní radosti života - jako probouzet se každé ráno šťastná - ale také vytrvale zastupovat svým jménem komunitu, které je teď součástí.

Její krásná přeměna inspiruje všechny z nás k tomu, abychom žili co nejlépe a respektovali sami sebe. Rozdíly jsou přece tím, co nás odlišuje a dělá zajímavé. Přijetí, srdečnost a porozumění nás dělá lidmi.

M·A·C s potěšením oznamil svou spolupráci s Caitlyn v dubnu 2016 s limitovanou edicí rtěnky. 100 % z tržeb z jejího ikonického odstínu, Finally Free, bude ve prospěch M·A·C AIDS Fond Transgender Initiative, s cílem rozšířit podporu tolik potřebných grantů pro organizace a programy zaměřených na zlepšení životů transgenderů. Teď si s Caitlyn povídáme o transformační síle krásy a co to znamená být Finally Free.

Jsme tak nadšeni, že tě poznáváme, i když tohle ti asi říká spousta lidí…
Ano, a posledních devět měsíců mého života byly nejvíce fascinující, o tom není pochyb. 50 let jsem se bála, jaká bude reakce, když to doopravdy udělám? Nikdy mě v mých nejdivočejších snech nenapadlo, že to nakonec bude pro mě tak pozitivní, ale ukázalo se, že ano.

Pro nás ostatní je to také pozitivní.
V to doufám. Když už o tom mluvíme, co se mne týče, každý den je skvělý a jsem ráda, že mám možnost být součástí této konverzace. Lidé ke mně přichází a vypráví své příběhy, o tom, že mají trans osobu ve své rodině, o které by nikdy v životě předtím nemluvili, bylo to jednoduše zameteno pod koberec. A teď jsou tomu najednou otevření. Takže pro mě je to úžasná zkušenost, ale také jsem se dozvěděla, že výjimka potvrzuje pravidlo; já rozhodně nejsem pravidlem. Hrůzostrašné příběhy, které jsem slyšela o bezdomovectví, a o tom čemu říkáme "zločiny přežití" trans lidmi, jen aby přežili - je šokující vidět, jak je to tam venku opravdu těžké pro většinu lidí z této komunity. Takže je to ponaučení. Uvědomuji si, že jsem v pozici, kdy mohu pomoci lidem, kteří opravdu bojují, vnést toto téma více do pozornosti společnosti.

"Naučila jsem se, že jsem výjimka, která potvrzuje pravidlo; já rozhodně nejsem pravidlem...Takže je to ponaučení. Uvědomuji si, že jsem v pozici, kdy mohu pomoci lidem, kteří opravdu bojují, vnést toto téma více do pozornosti společnosti."
– Caitlyn Jenner

To je proč sis vybrala spolupraci s M·A·C? Protože sis pravděpodobně mohla vybrat jakoukoliv jinou kosmetickou společnost.
M·A·C byl první, který mě oslovil a uvědomila jsem si, že je to značka, která je opravdu oddaná tomu, co dělá. Znala jsem Viva Glam kampaně; věděla jsem, že výtěžek šel v těchto případech především na léčbu AIDS a HIV a mě napadlo, jestli by měli zájem o něco speciálně zaměřeného na téma trans komunity, protože potřebujeme finanční prostředky. M·A·C je globální společnost a má tak možnost mluvit nejen o tématu trans komunity ale také tématu žen jako takových a to jí dává velkou moc.

Dojem, který jsem měla dříve o M·A·C, byl: "Je to kvalitní a mají dobré věci." Nejen, že je to dobré, ale M·A·C je také ochotný využít svůj vliv, aby se změnilo myšlení lidí. A pomoct vybrat finanční prostředky pro HIV a AIDS a v našem případě pro trans otázky.

A upřímně, ani v nejdivočejších snech by mě nenapadlo, že budu spolupracovat se značkou, která dělá kosmetiku. Když to celé plánujete, nemůžete ani uvěřit tomu, že se to nakonec zrealizuje a vy budete součástí takového projektu. A hele, je to tady. Sny se plní!

Řekni nám, jak to všechno začalo...
Zpočátku to bylo něco jako "fáma", že by M·A·C měl zájem na něčem pracovat. A myslela jsem si: "No, to je ale dobrá fáma!" A pak jsme se konečně setkali. Měla jsem takovou radost.

Vybrala sis skvělý název pro rtěnku ze své kolekce: Finally Free. Jak tě to napadlo??
Chtěla jsem, aby název byl něco, co běžne používám a zároveň reprezentoval tuto komunitu. To je, kdo teď jsem: Konečně Volná.

"Chtěla jsem, aby název byl něco, co běžne používám a zároveň reprezentoval tuto komunitu. To je, kdo jsem: Konečně Volná."
– Caitlyn Jenner

Jo, to je něco, co už jsme tě slyšeli říkat před tím.
Jo, je to prostě tak jednoduché. Už žádná tajemství. Jsem volná. Probudila jsem se jednoho rána a byla jsem šťastná. Obléknout se, jít ven, být přijatá světem; lidé jsou milí. Život je fajn. Jsem konečně volná. Proto jsem ráda, že jsem byla jmenována Barbarou Walters, jako Nejvíce Fascinující Osobou loňského roku, protože teď už nemám žádná další tajemství. Bude to nuda!

Nejméně fascinující?
Ano, hodlám být Nejméně Fascinující! Za poslední rok jsem neodhalila jediné tajemství.

Jak jsi přišla na tuto konkrétní barvu? Je to odstín, který nosíš každý den, na večer nebo i přes den?
Chtěla jsem rtěnku, která bude univerzální, vhodná pro více lidí a aby byla rtěnkou na každý den, ne jen ten vysoce okouzlující typ rtěnky, která si dáš jenom jednou za čas. Během dne mám na rtech ráda jen trochu barvy a tahle lehce narůžověle béžová mi přišla skvělá. Abych byla upřímná, chtěla jsem něco, co lidi budou moct nosit každý den, takže se jich hodně prodá a my vybereme co nejvíce peněž. Je to velmi jednoduché.

Sto procent výnosů z Finally Free uvedené v dubnu 2016, půjde do M·A·C AIDS Fondu Transgender Initiative, aby rozšířili své finanční prostředky organizacím a programům zlepšující životy transgenderům. Sto procent všech prodejů - to je vzácné!
Existují dvě věci, které potřebujeme od M·A·C: Číslo jedna, finance - protože ty pomůžou hodně lidem. A číslo dvě: Potřebujeme globální síť, která opravdu může něco změnit v jiných částech světa. Co jsem se dozvěděla v průběhu posledních devíti měsíců je, že rozhodně máme spoustu problémů ve Spojených státech a na řadě věcí musíme pracovat, ale jsme daleko více popředu oproti zbytku světa. Je to neuvěřitelné. Setkala jsem se se Samanthou Power, naší velvyslankyní pro Organizaci spojených národů, na toto téma a na všechna práva LGBT. Stále existuje příliš mnoho zemí, kde pokud jste kdekoliv v L, G, B nebo T spektru, je to trestný čin. Můžete za to jít do vězení. Můžou vám utnout hlavu. Vezměte si Rusko. V Rusku, pokud jste kdekoliv v L, G, B nebo T, jste považován za někoho, kdo trpí duševní nemocí. A lidé s duševními chorobami nemůžou dostat řidičské průkazy. Tohle se opravdu děje v našem dnešním světě. M·A·C má globální vliv. Můžeme začít tady ve Spojených státech, ale ráda bych to vzala také v celosvětovém měřítku - z celkového pohledu. Právě teď potřebujeme řešit téma trans problémů a získat na něj nějakou pomoc, ale v globálním měřítku, jsou to problémy žen.

I když "nejsi typický příběh trans osoby", jak jsi sama řekla, stala ses nejvlivnější představitelkou této komunity, protože jsi otevřela debatu, kterou spousta z nás přehlížela. Jsme stále více obeznámeni s velmi vážnými problémy, kterým čelí trans lidé; učíme se, jak být více vnímavější. To jsou věci, o kterých předtím mluvil jen velmi malý okruh lidí.
Mám svou roli. Prostě budu pokračovat s naším plánem vnést více porozumění do tohoto tématu. Nechci dělat všechno; Chci dělat správné věci. A spolupráce s M·A·C je rozhodně správná věc. Roky a roky byli oddaní k boji proti HIV a teď dělají také něco pro trans otázky, [prostřednictvím M·A·C AIDS Fondu]. Za posledních devět měsíců jsme se všichni tolik naučili. A zase jsme u financí. To mě dohání k šílenství, ale potřebujeme je. Byla jsem s LGBT Center v New Yorku, a mají Trans Latinskou skupinu. Dělají skvělou práci, chci říct, úžasnou práci. Jsou tam venku a sexuální pracovnice pomáhají těm lidem pryč z ulice. Tak jsem se zeptala: "Jaký je váš rozpočet?" Celý rozpočet na celý rok je 10.000 dolarů. Byla jsem šokována. Jak to můžete fungovat s 10.000 dolary ročně? Kdyby měli více zdrojů - a nejedná se o obrovské množství peněz - mohli by udělat mnohem více práce.

Spousta lidí se nechala inspirovat tvojí odvahou a půvabem a jsou dojatí príběhem, který sděluješ světu.
Je to požehnání být v pozici, jako je tato. První věc, kterou jsem musela udělat, když jsem tím vším procházela, bylo, být upřímná sama k sobě o tom, kdo jsem. A s tím jsem bojovala celý svůj život. Dostala jsem se do bodu, kdy tato žena žila uvnitř mě celý život, a najednou mi bylo 65, byla jsem v Malibu úplně sama. Hodně jsem přemýšlela, zavřená ve svém domě a zvažovala, jestli takhle opravdu chci žít svůj život. A po spoustě rozhovorů a diskuzí se svým terapeutem, se svými dětmi jsem došla k závěru, že jí musím dát šanci, příležitost. Dát ji možnost ukázat, co dokáže.

Problém pro mě byl bulvár. Ničil mě. Poslední dva roky byly intenzivní. Čtyři nebo pět aut s paparazzi mě pronásledovalo kamkoliv jsem šla. Jakmile jsem opustila svůj dům, snažila jsem se je setřást. Závodila bych přes kaňony, jen abych se jich zbavila. Měla jsem toho plné zuby.

Lidé procházejí tolika věcmi, aby přišli na to, jak se vypořádat s tímto problémem; kdyby měli trans dítě, museli by měnit školy a začínat se svým dítětem někde jinde, s jinou identitou, jen tak by je nikdo neobtěžoval Jak bych to řešila já? Utekla na Aljašku? Utekla do opuštěného srubu a čekala na svou transformaci? Nakonec by si mě média stejně našla bez ohledu na to, kam až bych se ukryla. Takže jsem to musela udělat veřejně. Musela jsem zodpovědět všechny ty otázky, které už dlouho vysely ve vzduchu. Takže jsem s Diane [Sawyer] a Vanity Fair dali dohromady velice promyšlený plán. A zafungoval líp, než by si kdokoliv z nás myslel.

Jakou roli podle tebe hraje krása v této proměně?
Pro mě krása byla důležitá od začátku: být dobrá v módě, zvládat skvělý make-up. Trenovala jsem to celý život, ale nikdo nic nevěděl. Udělala jsem prohlášení, kde jsem řekla, že pokud si tím projdu, nechci vypadat - co se mne týče - jako muž v šatech. Chtěla jsem to udělat ve velkém stylu, s grácií. Vypadat dobře pro mě bylo důležité. No, dostala jsem se do spousty problémů s komunitou, protože řekli: "No, a co všichni ti lidé, kterým je to jedno, nebo na to nemají peníze?" Vyrůstala jsem v rodině s holkama a vzhled byl vždycky důležitý. Hodně mě to ovlivnilo a i svým dětem jsem řekla, že způsob jakým jednají, jak se oblékají, jak mluví - je důležitý, chtějí-li uspět v životě. Vím, že pro některé lidi v trans komunitě to není tak důležité, ale pro většinu je.

Jako chlap jsem nikdy nebrala vzhled tak vážně, protože mi to bylo jedno. Nezajímala jsem se o oblečení; nelíbilo se mi oblečení pro chlapy, ve skutečnosti jsem oblečení ani moc nenakupovala. V době, kdy jsem bývala ženatá, mi oblečení kupovala moje manželka. Ale teď je to přesně naopak. Celé si to moc užívám. Většinu života jsem to musela držet v tajnosti, teď si to můžu vychutnat naplno a vyrazit ven mezi lidi.

"Pro mě krása byla důležitá od začátku: být dobrá v módě, zvládat skvělý make-up."
– Caitlyn Jenner

Někteří říkají, že krása - make-up, péče o pleť, vlasy - jsou povrchní a nesmyslné. Ale krása může být neuvěřitelně osvobozující. Pokud jste sami se sebou spokojeni a citíte se dobře, můžete čelit třeba celému světu…
Naprosto s tím souhlasím. Když teď vejdu do místnosti, se skvělým outfitem, perfektním make-upem a krásně upravenými vlasy, vejdu a první člověk se otočí a řekne: "Ach můj bože, vypadáte skvěle!", to je skvělý začátek večera.

Fotí mě teď každý den, stačí jen vyjít z domu. Jsou to buď paparazzi, nebo někdo, kdo chce selfie. Takže když vyjdu ze dveří, beru svůj vzhled vážně. Momentálně si vychutnávám ležérní vzhled - džíny, stylový vršek. Není potřeba se házet každý den do gala.

Vždycky jsem si myslela, že bude strašně cool nosit pánský styl oblečení - který spousta žen běžně nosí - košile, jeany a tenisky a stále vypadat skvěle. Pro mě to byla vážně docela výzva. Jak to udělat a vypadat přitom stylově? Ale teď, klidně si obleču obyčejné bílé tričko a jeany a vyrazím do Starbucks a cítím se přitom naprosto přirozeně a přijde mi, že to vypadá dobře. Ale trvalo mi, než jsem se do téhle fáze dostala.

V tvojí rodině je spousta krásných žen, které si můžeš vzít za příklad! Jak tě ženy v tvém životě ovlivnily, co se týká přístupu k módě a kráse? Co ses od nich naučila?
Jedna věc je, že svůj vzhled berou velmi vážně. Vždycky vypadají skvěle. Vždycky se skvěle nalíčí. Ví, jak se dobře oblíknout, i když je to outfit na běžný den. A tohle je pro mě inspirující, protože to není vůbec snadné. A uvědomuji si, že ne každý si to může dovolit. Oni na to mají peníze. Podle mě je to jako být celebritou a být v hledáčku médií - je to business. Jestliže se o podnikání staráte řádně a berete to vážně, funguje to. A tyhle holky jsou neobvykle dobré v podnikání a udělaly samy ze sebe svou vlastní značku. Jsou chytré; tvrdě pracují a rozumí tomu. Kim mi vždy skvěle poradila, prostě řekla, "Ok, pokud to hodláš udělat musíš to udělat rychle. Nemůžeš vyjít ze dveří aniž bys byla připravená. Udělám všechno co můžu, abych Ti pomohla, ale musíš to brát opravdu vážně, protože jestli dostanou jedinou špatnou fotku, budou jí používat věčně. Tak jim nedávej tuhle munici. A pochopila jsem to.

No, je téměř nemožné udělat spravnou věc pokaždé.
Nemůžete; prostě nemůžete. A oni vyfotí tyhle špatné fotky a utečou s nimi. Pokud jde o každodenní záležitosti, hodně si toho dělám sama. Moje asistentka, Ronda, která má opravdu dobrý smysl pro styl pro mě občas chodí nakupovat. Má přehled a zná mé velikosti velmi dobře - co bude fungovat a co ne.

"Lidé si musí uvědomit, že být schopný žít svůj život autenticky, je nejkrásnější dárek, který můžete dát sami sobě... Je neuvěřitelné být v životní situaci, kde si můžete říct: "To jsem já. Tohle je, kdo jsem, a budu tak žít každý den."
– Caitlyn Jenner

Je těžké uvěřit, že je to jenom devět měsíců od doby, kdy jsi představila Caitlyn světu. Pomohla jsi tolika lidem uvědomit si, že to není tak, že existuje hodně typů různých lidí; je to spíš tak existuje mnoho typů lidí. Každý z nás je, kdo je. 
To jo! Trans témata jsou součástí lidstva, není to nic nového. Jedná se o běžnou součást toho, kdo jste. I když to bylo smeteno pod koberec a neřešilo se to po mnoho let, je to stále součást společnosti.

Víte jaká je nejlepší věc, kterou můžete říct: "Každý z nás je tím, kým jsme." Takže lidé si mohou uvědomit, že být schopný žít svůj život autenticky je nejkrásnější dárek, který můžete dát sami sobě. Někdy je to velmi těžké. Když jste mladí, a chcete svým rodičům říct, že jste například homosexuálové, může to být hrozně děsivé, odkládáte to víc a víc a mezitím ve vás roste neskutečný zmatek. Ale ta otázka - v mém případě, být trans - nemizí. Je neuvěřitelně skvělé být v životní situaci, kdy si můžete říct: "To jsem já. To je, kdo jsem, a budu tak žít autenticky každý den. "Je to ten nejkrásnější pocit na světě. Už žádná tajemství.


Krédo M·A·C je ALL AGES, ALL RACES, ALL SEXES. M·A·C AIDS Fond, založený v roce 1987, historicky podporuje transgender komunitu, zejména ty postižené HIV/AIDS. Do této doby M·A·C AIDS Fond daroval více než 24 milionů dolarů na podporu prevence HIV, péče a léčby, stejně jako úsilí zabývat se stigmatem a diskriminací LGBTQ komunity prostřednictvím poskytování finanční pomoci organizacím, jako Los Angeles LGBT Centrum a lesby, gayové, bisexuálové a transgendeři Komunity Centrum v New Yorku. M·A·C uznává rozmanité potřeby a problémy, kterým čelí transgender komunity a je hrdý, že spolupracuje s Caitlyn Jenner, aby nabídl podporu těmto životně důležitým programům.


M·A·C AIDS Fond s potěšením oznamuje, že spolupracuje s uznávaným filmovým tvůrcem Silasem Howardem, aby vytvořili sérii dokumentárních videí, která budou sdílet více příběhů s transgender komunity. Série poukáže na houževnatost, vtipnost, kreativitu a lásku, které definují životy těchto pozoruhodných lidí, zatímco vnese více světla do otázek, kterým čelí, a mezi kterými je HIV/AIDS, bezdomovectví, duševní zdraví, diskriminace a násilí.