Damir Doma & Michele Magnani

Po své první přehlídce v Miláně přemýšlí módní návrhář Damir Doma společně s make-up artistou Michelem Magnanim o to, jak očekávání mohou být matoucí.

Made for Fashion propojuje přední módní návrháře s make-up artisty k otevřené konverzaci o kreativitě, spolupráci a přehlídkových molech.

"Zanechat něco nedokončené dělá věci zajímavější a dává nám to pocit, že je zde prostor pro růst." Tento citát, pocházející z 12. století od japonského spisovatele Yoshidy Kenkō, inspiroval poslední dámskou kolekci Damira Doma, která byla poprvé představena v Miláně. Zatímco tento citát přímo souvisí s jeho kolekcí na jaro/léto 2016, která je syrová a éterická, prostoupená transparentními látkami, citát taky velmi dobře vystihuje Doma a jeho dráhu puristy a návrháře, který se v mnohém odlišuje, cestujícího z Chorvatska do Německa a zakládajícího v Paříži svou značku, kterou nedávno přesunul do Milána.

Michele Magnani, M·A·C Senior Artist, byl po ruce, aby usnadnil Domův přechod do nových italských prostor, a byl také zodpovědný za vytvoření líčení pro obě jeho milánské přehlídky. Zde oba dva probírají především povahu jejich spolupráce, tvorbu odlišného druhu přirozené krásy a zvykání si na milánské prostředí...

Michele Magnani: Pro mě je jedním z nejtalentovanějších návrhářů. První, co jsem objevil z Damira, byla podstata jeho "ženy". Když jsem spatřil jeho návrhy v zákulisí, všechno bylo dost minimalistické, ale současně energické. Cítil jsem z jeho strany pozitivní vibrace.

Damir Doma: Není snadné objevit někoho, kdo porozumí vašim pocitům a je schopný s nimi pracovat. Je to opravdu důležité, protože to může ovlivnit úspěch nebo neúspěch celé akce. Může to způsobit, že určité věci vypadají až neuvěřitelně. Nejhorší je, když máš hotovou přehlídku, ale vlasy nebo líčení nestojí za nic. Všechno je o důvěře. A i kdybys měl jen malou pochybnost, začne tě to okamžitě sžírat a strašit.

"Není snadné objevit někoho, kdo porozumí vašim pocitům a je schopný s nimi pracovat." - Damir Doma

Michele: Důležité je, aby make-up artista dostal jasné instrukce. Lidé jsou zmatení, když nemají ty správné informace. S Damirem bylo všechno naprosto jasné už od samého začátku.

Damir: Mám rád věci jednoduché, ale i přesto trochu tajemné. To je můj osobní vkus. Moje kolekce je dost strukturovaná. Přehlídka se koná v garáži a světlo vychází ze země. Je to velmi syrové a to chci odrazit ve výsledném vzhledu. Zní to jednoduše, ale skutečnost je mnohem komplikovanější.

Michele: Pro mě znamená přirozená krása něco realistického, transparentního. Je důležité při používání make-upu mít po ruce ty nejlepší produkty. Pokud je nemáš, vypadá make-up jako maska. Nové technologie nám hodně pomáhají, protože make-up potom není těžký ani nepřirozený.

Damir: Tohle je důvod, proč jsem na nich tak závislý. Vím, co chci, ale nevím, jak toho dosáhnout! Můžu říct, jaké má modelka držení těla, jak vypadají oči nebo účes. Ale Michelovi opravdu důvěřuju. Snažím se nechat lidi dělat to, co umí. Ať jsou to vlasy, líčení, styling anebo novinařina, prostě se snažím nechat je jít svou cestou.

Michele: Pro tuhle přehlídku budu vytvářet různé struktury, dodám tváři objem. Oblečení je hodně průsvitné, našim cílem je proto tajemnost a současně čistota.

Damir: Cítím, že očekávání jsou teď jiná, když jsem v Miláně. V Paříži jsem se nikdy necítil jako pařížský návrhář a teď v Miláně určitě nebudu milánský. Tuhle hru nechci hrát. Pro mě je důležité uchopit svou estetiku a vložit ji do nového prostředí, vnést do ní nový pohled na věc.

Michele: Milán přesně potřebuje návrháře jako je Damir! Milánská móda má hodně odlišné rozpoložení, a jeho návrhy jsou více koncepční. Jsem šťastný, že jsem Ital. V Itálii je všechno dost komerční a z tohoto důvodu Damir opravdu vystupuje z davu.

Damir: Ale já chci být komerční! Dělám si srandu…Ale pár lidí mi už řeklo, že to je ta změna, kterou očekávají. Přišel jsem sem hlavně proto, že se tady šije moje oblečení. Chtěl jsem být blíž místu, kde se všechno to opravdové tvoření a technikálie okolo dějí.