SOPHIE THEALLET & TOM PECHEUX

Návrhářka Sophie Theallet a vizážistický génius Tom Pecheux se zamýšlejí nad rozmanistostí, prodávání snů a prchlivých radostech života.

V Rubrice Made for fashion se setkáváme s předními módními návrháři a make-up artisty, abychom poodhalili tajemstvé jejich kreativity, spolupráce a nahlédli do zákulisí módních přehlídek.

Jestli je jedna věc, kterou bychom o velmi francouzské a přitom velmi newyorské módní návrhářce Sophie Theallet měli říct, pak je to fak, že kromě pocty její národní identitě je její módní značka velkolepou oslavou multikulturnosti. Sophiina značka je o přijetí a o rovnosti. Její poslední přehlídku - kolekce podzim 2016 - otevírala i zavírala aktuálně velmi in modelka Imaan Hammam (Holanďanka s marockými a egyptskými kořeny), šla jí ale také dnes jednapadesátiletá supermodelka Veronica Webb a současně skvostná Candice Huffine, jejíž konfekční velikost je 46. Pro Sophie je typické, že je absolutně neústupná, dělá věci po svém a pramálo se ohlíží na minulost (to je mimochodem velmi francouzská vlastnost). A Sophiina značka je mnohem více oslavou krásy žen všech barev a tvarů, než aby byla oslavou módy jako takové.

Perfektním spoluhráčem v tomto všeobjímajícím stylu jí je vizážista Tom Pecheux. I tento šarmantní maku-up génius je francouzský rodák a je známý svou vlastní interpretací pařížské elegance, která vždy vyzdvihuje originalitu a osobnost přirozené krásy místo toho, aby něco vylepšovala. Pracují spolu od roku 2011 a vytvořili charakteristický look, který oslavuje ženskost a pomáhá vyniknout jedinečnosti každé ženy. Oběma je vlastní životní optimismus a sympatie jednoho k druhému a obojí je v jejich loocích okamžitě vidět.

Sophie: Na začátku jsem chtěla Toma, protože je to velká hvězda. Způsob, jak se dotýká vaší pleti, je prostě fantastický. Je obrovsky talentovaný a každá dívka se díky němu cítí a vypadá přenádherně. Tom je přesně můj člověk.

Tom: Sophie miluje krásné ženy, které jsou hrdé na svou ženskost. Na šatech, které dělá, a dívkách, které si vybírá, není nic androgynního. Mohou mít klučičí chování, ale oblékají se velmi žensky. A když jde o krásu, nemá vůbec žádné hranice. Jako vizážista tohle musíte vnímat. Ale co mě na práci se Sophie přitahovalo a co mě opravdu oslovilo bylo to, že Sophie dělá šaty pro ženy, které vypadají jako opravdové ženy, což je v této době velmi vzácné. Sophie je velmi otevřená a lidé, které si k práci vybírá, jsou velmi mimořádní.

"Podívejte se na svět. Nevidíte jednolitost, vidíte záplavu barev. A to, co vidíte ve skutečném životě, by mělo být vidět také v módě. Krása je ve všem." – Sophie Theallet

Sophie: Podívejte se na svět. Nevidíte jednolitost, vidíte záplavu barev. A to, co vidíte ve skutečném životě, by mělo být vidět také v módě, protože krása je ve všem. Mám ráda všechny barvy pleti. Respektuju všechny a v každém vidím krásu.

Tom: Sophie nejen, že má ráda různé barvy pleti, ona má také ráda různé velikosti. Je velmi důležité na tohle poukázat, protože spousta lidí v módním světě prodává sen pro jedno procento populace. Sophie neprodává představy tomuto jednomu procentu. Její šaty jsou pro ženy všech proporcí a ona se tím snaží říct, že se nemusíte napasovat do předobrazu, který vám tenhle svět většinu času servíruje.

Sophie: Je to spolupráce. Když spolu pracujeme, Tom nejprve přijde do mého ateliéru, kde je se mnou také můj velmi dobrý přítel a velmi talentovaný stylista a společně mu vysvětlíme naší vizi. Prohlédne si šaty a potom navrhne styl líčení. Když pracujete s někým, jako je Tom, nemusíte moc říkat a rozhodně mu neřeknete "ne". Prostě mu důvěřujete. Takže společnými silami vzniká look, který pak prezentujeme.

"Když jde o krásu, nemá Sophie vůbec žádné hranice. Jako vizážista tohle musíte vnímat.” Tom Pecheux

Tom: Sophie je ke mě upřímná. Kdybych navrh něco, co by neladilo s její vizí, řekne mi to. Trochu váhám, jestli to mám říct - protože v newyorku za to po mě nejspíš budou házet rajčata (mrká) - ale je to typicky francouzské. Vidím to i na tom, jak Sophie pracuje s modelkami - je pro ní velmi důležité, aby se v jejím oblečení cítily dobře. A co se líčení týká, jedinou věc, kterou odmítá, je, aby líčení něco skrývalo nebo maskovalo. Chce - stejně jako já - maximálně respektovat osobnost. Nejde o to, co mě osobně se teď zrovna líbí, není to o potlačení nebo vytvoření nějakého charakteru. Je to o práci s tím, co je v každé dívce a jakým přínosem bude její krása pro náš styl.

Sophie: Přesně tak to je. Když děláme casting, vybíráme podle osobnosti dívek, ne podle velikosti nebo barvy vlasů a pleti. Některé jsou úžasně nonšalantní a mají silnou osobnost. A pak je Tom nalíčí tak, že jsou ještě víc samy sebou. Zvýrazní něco, co jste do té doby neviděli nebo si nevšimli. Jako by vám umožnil nahlédnout dovnitř - rozzáří vnitřní světlo osobnosti. V tom vidím skutečné mistrovství práce s make-upem.

Tom: Pracovat se Sophie mi vůbec nepřipadá těžké. Těžké je pracovat s návrhářem, který vám nic neříká. A bohužel, i to se někdy stane: možná jsou to krásné šaty, ale kolekce nemá duši. Když šatům chybí smysl, nemají příběh a význam, potom je velká výzva udělat k nim smysluplný make-up. Ale se Sophie tenhle problém opravdu nehrozí - když Sophie tvoří kolekci, vezme vás na dobrodružnou cestu. A navíc je to dáma, ve které se spojuje rebelství a genialita - a to je skutečná třešinka na dortu. Je velmi francouzská a velmi americká zároveň. Je taky neskutečně vzdělaná. A úžasně radostná - má to, čemu se francouzsky říká "joie de vivre".