CHEN MAN

Čínská fotografka Chen Man stírá módní klišé svými malebnými vizemi blízké budoucnosti

V KAPITOLE GLOBÁL HEROES SI POSVÍTÍME NA REGIONÁLNĚ SLAVNÉ UMĚLCE, KTEŘÍ PRORAZILI VE SVĚTĚ

Už téměř deset let stírá Chen Man omšelá klišé světového módního průmyslu svými fantaziemi o blízké budoucnosti. S klasickým výtvarným vzděláním z jedné z nejprestižnějších uměleckých akademií v Číně se volně pohybuje mezi fotografií, ilustrací a malbou. Její dílo je osobité a univerzální zároveň.

Nadpřirozená zručnost spolu s citem pro přírodu z ní činí jednu z nejikoničtějších umělkyň ve své sféře. Ke dnešku už pracovala pro Vogue, Elle, Harper's Bazaar, i-D, Marie Claire, Cosmopolitan či Esquire a má na kontě také kampaň pro M·A·C Cosmetics. Kromě toho zvěčnila některé z nejvýraznějších tváří dneška jako např. Viktorii Beckham či Rihannu.

Chen Man nám vyprávěla o tvůrčím procesu, lásce k americké kultuře a o tom, jak zvláštní je být něco mezi módní fotografkou a umělkyní.

Jak tvá dráha módní fotografky vlastně začala?
Když mi byly dva roky, začala jsem malovat a nepřestala jsem až do chvíle, kdy jsem začala studovat na Akademii múzických umění. Tam bylo samozřejmě velmi tvůrčí prostředí s velkým důrazem na klasickou malbu a sochařství. V té době by mě ani v koutku duše nenapadlo, že budu fotografkou. To, co jsem začala dělat, bych nazvala vizuálním designem.

Umělecká kariéra není snadná a pro mě bylo nepředstavitelné, že by se někdy mé dílo mohlo vydražit za miliony dolarů. Studovala jsem umění prostě proto, že mě to bavilo a protože jsem v tom byla dobrá.

Jak využíváš to, co jsi se naučila v umělecké škole při práci módní fotografky?
Když jsem začala fotografovat pro magazín Vision, došlo mi, že jsem v šedé zóně - ostatní fotografové mě nebrali jako fotografku, protože moje fotky vypadaly spíš jako malby. Ale umělci mě taky nebrali za svou, protože se moje práce objevovala v lifestylových časopisech. Myslím, že dnes se mi podařilo najít prostor někde na pomezí.
 
Hodně spolupracuješ s make-up artistou Tonim Lee. Jak jste se vy dva potkali a čím to, že je mezi vámi tak silné pouto?
Když jsem byla na univerzitě, nabídl mi, abych nafotila titulní stranu magazínu. Představil mě důležitým redaktorům a tím to všechno začalo. Navždycky mu budu vděčná za to, co pro mě udělal.

"Západní trendy jsou pořád nejsilnější, ale i přesto věřím, že lidé jednou docení krásu moderní Číiny." - Chen Man

Jak se teď v Číně mění módní průmysl?
Styl se v Číně rychle vyvíjí: od Novoročního gala CCTV (každoroční televizní estráda, která je považovaná za "nejsledovanější televizní program na světě"), přes nastupující generaci trendy tvůrců z Hongkongu, Tchaj-wanu a Makaa až po napodobování západních, japonských a korejských trendů.

Nedávno proběhlo obrození čínských trendů. A doufám, že bude pokračovat. Západní trendy jsou sice pořád nejsilnější, ale i přesto věřím, že lidé jednou docení krásu moderní Číny.

Jednou z tvých důležitých inspirací je příroda. Obáváš se o životní prostředí a budoucnost přírody?
Nemám pocit, že já jako jednotlivec mohu docílit nějaké zásadní změny. Přeju si a doufám, že se lidé mění k větší duchovnosti místo toho, aby se zaměřovali jen na materiální svět. Myslím, že je to o rovnováze mezi fyzickým, hmatatelným světem a tím spirituálním.

Tradiční čínská kultura ctí přírodní principy a věří v ekosystém a rovnováhu mezi lidským životem a přírodou. Opravdu doufám, že lidé jsou teď citlivější k tomu tohle vnímat. To je asi jediná naděje k řešení situace, v jaké jsme.

Při focení s Rihannou to vypadalo, že jste si padly do do oka. V čem podle tebe spočívá její obrovská přitažlivost?
Vždycky říkám, že opakování se je nemoc. A v tomto smyslu je Rihanna extrémně zdravá osobnost. Zbožňuju pracovat s lidmi, kteří mají tak silný názor a jsou tak tvůrčí, jako je ona sama.

Jaké filmy, hudba, knihy, umění a móda tě nepřestávají inspirovat?
Nejsem zrovna vybíravá, líbí se mi od všech žánrů něco. A něco si odnesu snad z každé věci, kterou vidím nebo slyším. V dnešní digitální a tak silně informačně přetížené době, cokoli, co ztratíte z dohledu, vám vypadne z mysli. Takže pokud narazíte na cokoli, co s vámi zarezonuje, ponořte se do toho ihned.