GARETH PUGH + ALEX BOX

Rule Britannia! Uznávaný avantgardní návrhář a vizážistka vzpomínají na 10 let nezapomenutelných fashion momentů

Made for Fashion spojuje dohromady přední modní návrháře a make-up artisty, kteří bez obalu mluví o kreativitě, spolupráci a módních přehlídkách

Vřelý návrat na přehlídková mola Londýnského Fashion Weeku pro sezónu Podzim /Zima 2015 – Gareth Pugh je poprvé od roku  2008 zpět ve svém domácím prostředí. Show nezklamala a přišla s Pughovým novým osobitým smyslem pro drama a tajemno. Modelky se představily jako britští  válečníci. v bojových outfitech doplněných o klobouky Beefeater a mohikánskými helmami. Óda na dávnou historii Británie byla umocněna silným makeupem od Alex Box, kdy každá dívka měla na tváři nakreslený kříž svatého Jiřího. Výsledek? Absolutně nezapomenutelný fashion moment. Ne, že by nás to mělo překvapit, oba jsou profesionálové a Alex Box je dlouhodobým členem Pughova týmu, ve kterém najdete i stylistku Katie Shillingford či hudebního režiséra Matthewa Stona. Pracují spolu již 10 let  od Pughovy druhé přehlídky v roce 2005 a vytváří neuvěřitelnou show. Zde mluví o svých pracovních vztazích, společném duchu a jak nyní tvoří skutečnou módní rodinu.

Gareth: Pamatuju si rozhovor s Nicolou Formichetti (stylista a spolupracovník Lady Gaga) po mé první show s Fashion East, bavili jsme se o tom, kdo by mohl dělat makeup na mé druhé show- Nicola zmínil úžasnou dívkou, co děla divné a úžasné věci. To byla nakonec Alex.

Alex: Už jsem tak trochu spolupracovala s Nicolou na Dazed & Confused. Taky se stavěl na svoje nohy a byla to jedna z prvních show, pro kterou připravoval styling. Když na to tak vzpomínám, byl to přesně ten moment na správném místě, ale Nicola byl skvělý ve vytváření vztahů. Je to jedna z jeho předností – dát nás dohromady dávalo absolutní smysl. Máme stejného ducha, naše původy jsou velice podobné. Naše vnímavost a estetika jsou zcela v souladu. Když spolu pracujeme, cítím, že je tam hodně důvěry, díky všemu tomu času, co máme za sebou. Důvěřuji mu v tom kam mě zavede a myslím, že on věří mě v tom, kam ho zavedu já.

Gareth: Alex dokáže vytvořit velice krásný, precizní vzhled, ale stejně tak se nebojí udělat něco šíleného. Takže si myslím, že je tam obrovská synergie. Miluju kombinaci dvou protikladných, zdánlivě neslučitelných elementů - tření, které tím vzniká, může být elektrizující. V tomto ohledu jsme spřízněné duše.

Alex: Ráda reaguji přímo na vzled modelky. Pokud něco nefunguje na některé dívce, změním to, aby jí to sedělo, protože chci, aby byla i přes makeup cítit její osobnost. To platí ať dělám jakýkoliv makeup. Nikdy nechci pracovat jako stroj.

„Vždy přemýšlím o tom co dělám, jako o brnění a makeup je toho součástí, vytváří hranici mezi vámi a světem.“ Gareth Pugh

Gareth: Pamatuji si sezónu jaro/léto 13, zrovna jsme dodělali choreografii a Alex mě i Katie odchytila, aby nám ukázala lesknoucí se slzu, co nalepila modelce. Byla to malinkatá změna, se kterou jsme nepočítali, ale kopmpletně změnila dynamiku show. Měli jsme nesmírně ponuré ladění, syrová acappella verze  “Crying,” Roye Orbisona zpívaná ve španělštině – a během show se dramaticky změnilo i počasí. Liják bubnoval na obrovskou skleněnou střechu Palais De Tokyo. Byl to tak intenzivní moment a ta slza byla nepatrnou, ale nedílnou součástí toho všeho.

Alex: Je krásné mít sebevědomí na to, aby jste mohl navrhnout něco bez jakýchkoli obav a krásný je také fakt, že je tomu Gareth otevřen. Spousta návrhářů by nebyla. Většina lidí chce vědět, že je hotovo a ten proces není tak plynulý. Když jsem nedávno vzpomínala na první show Fashion East, bylo to zvláštní, protože to stejné nadšení a duch je stále přítomen. Vždycky se těším na to, co bude. Cítím se velice hrdě. Připadá mi, že je to jako rodina, jako by tu bylo společné vědomí.

Gareth: Přesně. A ten duch byl tentokrát v té kolekci. Přemýslel jsem o sebeobětování něčemu, co je větší než ty sám, jako slavnostní obřad. Existuje spousta motivů, které naznačují myšlenku zbavení se vlastní identity a zaslíbení se něčemu bouřlivému, vedoucí k společné mentalitě. Ta kolekce vypadá celkem agresivě, ale co nemám rád na slově agresivní, je to, že nazačuje stav mysli, který může jít zpět k uplnému vytracení, kdežto já jej vidím jako stav bytí. Není to agresivní v tu chvíli, podrhuje to všechno. Makeup je toho nedílnou součástí, vlastně víc, než kdy byl.

Alex: Je to o tom, jak se připravuješ na bitvu – posvátné, ale také brutální. Ta záměrná brutalita je velice silné sdělení. Není na tom nic nadpozemského, je to jak křičet někomu do obličeje.

Gareth: To mám na make-upu rád. Vždy přemýšlím o tom, co dělám, jako o brnění a make-up je toho součástí, vytváří hranici mezi vámi a světem. Alex to tak vždycky říká.

Alex: Co říkám? Jo, že make-up je o zahalování a odhalování. Je to možnost změnit to, kým jste.

Gareth: A to děláme s naším oblečením. Je to transformace a fantazie a ten únik je i v líčení.