MAD MAX

Od prachu pouště Fury Road po obřadní obětování War Boys.

Filmový Makeupu vám nabízí pohled do zákulisí nejžhavějších filmů měsíce a jejich looků.

45 let po úpadku světa je planeta Země nebezpečné a prašné místo. Civilizace se rozpadla, na jejím místě je středověká diktatura Warlorda Wastelanda, nemocného člověko-monstra, známého jako Immortan Joe, a jeho armády War Boyů. Nikdo sem nepatří, každý muž a žena jsou sami za sebe, každý den bojují o přežití.

Jaké místo má krása ve světě, jako je tento? Se svou misí přichází naše hrdinka, odpadlík jménem Furiosa, aby zničila Warlordův zhoubný režim. S oholenou hlavou a upřeným pohledem očí, které jsou orámované temně černými očními stíny a pouštním prachem jako součást kamufláže a přirozeného konturování. Pak je tu Pět Manželek – skupina duhových mladých žen uvězněných Warlordem v naději na zplození zdatného následovníka.

„Furiosa žila v mužském světě a léta pravděpodobně skrývala, že je žena“, říká make-up designer Lesley Vanderwalt (spolupracovala i na Mad Max Road Worrior v roce 1981) „Ale jako válečník připomíná citát 'To vše jsme dělali, ale v botách na podpatcích'."

Motion Picture Artwork and Photography © 2015 Warner Bros. Entertainment Inc. Všechna práva vyhrazena.

Na War Boyích je něco zvláštně krásného – na jejich tělech jsou vyryta zvláštní zjizvení, jako kmenové malby na stěnách vyjadřující jejich poslední zbytky lidskosti. Je to vzhled, který si Vanderwaltová vypůjčila z kmenové a náboženské obraznosti. „Jejich vzhled vyjadřoval jejich pozici nebo status ve  společnosti,“ vysvětluje. Ti, kteří byli skvělí válečníci a zatím nepropadli šílenství, byli většinou starší a výše postavení.

„Nepodnikali obchodní jízdy, ani nepracovali na svých vozidlech, co tedy dělali War Boyové?“ zeptala se sama sebe. „Bez telefonů, jídla, či pití, které by je rozptýlilo, se sebepoškozovali – z čiré nudy vyřezávali do své kůže jednoduchá umělecká díla, jako u jeskynních maleb. Mysleli jsme si, že tetování už je v dnešní době norma, proto jsme šli o krok dál... Aboriginové, Afričané, Polynésané používali zjizvení v průběhu historie, používaje nástroje a materiály jim dostupné.“

„Bez telefonů, jídla, či pití, které by je rozptýlilo, se sebepoškozovali – z čiré nudy vyřezávali do své kůže jednoduchá umělecká díla, jako u jeskynních maleb.“ vizážistka Lesley Vanderwaltová

 

S jejich propadlýma očima a mrtvolnými těly, War Boyové jakoby vábili samu smrt, se kterou vyjednávali o každém nadechnutí, jejich postoj je spíše jako „ do toho!“ S příslibem nesmrtelnosti za jejich sebevražedné násilné činy od Warlorda, již nemají pro co žít a není větší cti, než zemřít pro něj.

Kromě obyčejné tužky na oči, jejich lebkovité oči byli inspirovány nejznámějšími rockery: „Keith Richars, Alice Cooper, Ozzy Osboure, Marilyn Monson, Johnny Depp, emo...dokonce i Elvis,“ dodává Vanderwaltová. Festival Burning Man a stylový kult steampunku byli další byli další inspirací pro DIY zběsilé nápady. „Tak jako jejich auta, zdobili i sebe. Pocit náležitosti k nefunkční a nezdravé rodině...nikdo nikomu nevěřil s životem či autem, nic nevlastnili, kromě divných věcí, které možná přežili, zmítány po pustině v toxické bouři, které sebrali a schraňovali.“

A hlavní „produkt“ krásy v takovém světě? Voda, samozřejmě – ta nejvzácnější a nejcennější ze všech komodit. „Nestaňte se příliš závislý na vodě,“ zavrčí Wardlord, když rozděluje skromné příděly. Fontána samotného života - je to připomenutí pro každého, kdo hledá krásu zevnitř vystupující na povrch, aby ji pili, aby ji pili a byli vděční, že žijeme ve světě, kde je to možné.

MAKE-UP MOMENTKY Z FILMU: NEPŘEHLÉDNĚTE...

  • Furiosa bojující s tmavou skvrnou od motorového oleje na čele.
  • Dlouhé lesknoucí se končetiny Five Wives, jako by byly natřeny olejem a postříkané  andělským prachem.
  • Stříbřité rty sebevražedných War Boyů, když křičí „Valhall!“ na cestě za svým stvořitelem.