CHARLES JEFFREY / LOVERBOY

Let’s dance! Strmě stoupající hvězda Charles Jeffrey a jeho parta LOVERBOY otřásají světem pánské módy se svými pestrobarevnými kreacemi ovlivněnými klubovou kulturou.

V rubrice Made for Fashion se společně setkáváme s nejvýraznějšími módními návrháři a jejich make-up artisty, abychom poodhalili tajemství jejich tvořivosti, spolupráce a zákulisí módních přehlídek.

Londýnský Fashion Week je odedávná známý tím, že na něm odvážní mladíci, čerství absolventi Central Saint Martins nebo London College of Fashion, budoucí hvězdy, provokují teatrálními kolekcemi vystavěnými na efekt přehlídky. Tahle reputace britské designéry stejnou mírou motivuje i frustruje - někteř touží nabourat tuhle pověst ztřeštěné módy a chybějícího komerčního aspektu, zatímco další si v téhle historii a rebelství libují.

Návrhář Charles Jeffrey je ten druhý případ. I když byl stážistou u samotného Diora a jeho modely se objevují v designových biblích jako jsou magazíny LOVE nebo Dazed, Jeffreyho ideály se soustředí na nekonformnost a holdují inspiraci stylem okrajových komunit žijících mimo systém. Jeffrey nese prapor old-schoolových britských módních pevností - klubových záchodků, tanečních parketů a všech zastrčených děr a puklin východního Londýna - radši než eleganci butiků na Mount Street..

Jeho značka se rozjela na pozadí nočního tahu městem. V bakalářském studiu na SaintMartins byl Jeffrey pozván, aby oslavil narozeniny v kultovním klubu východního Londýna - VFDalston, dříve známém jako Vogue Fabrics. Zjevil se se svými kamarády, všichni ohození v neskutečných hadrech, s pomalovaným a glitry pokrytými tvářemi i těly, připraveni tančit až do rána. Tahle taškařice vzbudila takovou pozornost, že se Jefrey rozhodl pravidelně pořádat party LOVERBOY. Jeho módní značka příznačně pojmenovaná LOVERBOY byla založena krátce poté - to když si Lulu Kennedyová z talentového hubu Fashion East všimla jeho talentu.

Experimentování je v Jeffreyho praxi základem všeho. V jeho dřívějších prezentacích se stíraly rozdíly mezi party a módou. I přesto, že jeho módní přehlídka byla na programu fashion weeku časně odpoledne, světla byla ztlumená, hudba ohlušovala a modelové tančili, jako byste je zrovna vystřihli z tanečního parketu. V jeho modelech je módní odkaz Londýna, DIY přístup a punkový duch. Více je více, chyby jsou tolerovány a vnímány jako něco krásného, míchání je maximálně v kurzu, ať už jde o poctivou krejčovinu s posprejovanými džínami nebo roztomilý svetr s aplikací elektroizolační pásky.

Vizážistka Lucy Bridge pracuje s Jeffreym poslední dvě sezóny (a ty typické glitry a barvy na obličej jsou její práce), ale s návrhářem se zná už více než 9 let. Potkali se náhodou, když Lucy žila v blízkosti legendárního, dnes už zavřeného gay klubu The George & Dragon. “Líčení, které děláme pro Jeffreyho je velmi nekonvenční," vysvětluje. “Podle horoskopu jsem Panna, takže mám ráda preciznost ve všem, co dělám. Ale někdy pak přijde Jeffrey a celé to rozmatlá - ale ono to přitom vypadá úžasně. Vyhovuje nám takhle fungovat - je to jako splynutí.” Je to líčení, které má proměnit a překvapit. Jeho účelem není, aby něco zvýraznilo, nebo aby lichotilo. “Vždycky je to o konrétní osobě – jaké šaty nosí, jaký má účes, kdo... to je to, co je pro něj určující.”

V zákulisí Jeffreyho poslední přehlídky na sezónu jaro/léto 17 se používá spousta produktů a barev dostupných v M·A·C Pro obchodě na Carnaby Street – příhodné umístění, vzhledem k tomu, že to byl hotspot swingujícího Londýna v 60. letech. A pak jsou tu potištěná trička. Jedné páteční noci se parta modelů a spolupracovníků sešla v ateliéru a jsou vyzbrojeni barvami a Lucy Bridge spolu s M·A·C SeniorArtistou Dominicem Skinnerem předvádějí ukázku obličejové koláže. Samozřejmě, že se všichni soustření na nadcházející přehlídku, nicméně současně myslí i na přádnou party po ní. Skinnerovo zadání tedy zní: “Pojďme udělat make.up, která vydrží od pátečního večera do nedělního rána," usmívá se. “Obnošený make-up je cool – vyvíjí se stejně jako se vyvíjíte vy.”

"Pro LOVERBOY je líčení velmi důležité. Make-up je pro queerovou identitu a poslání značky zásadní. Jde o proměnu sebe sama, a to zejména v kontextu nočního života." – Charles Jeffrey

Jak důležité je pro vaše kolekce líčení? Vždycky máte na přehlídce neskutečné looky!
Charles Jeffrey: LOVERBOY potřebuje velkou porci líčení. Makeup je nezbytnou součástí toho, co děláme. Je to důležité pro queerovou komuntu a pro naše poselství. Je to o vlastní proměně, zejména v kontextu nočního života. Všichni umělci, kteří mě inspirují, a lidé, se kterými pracuji, se ztotožňují s myšlenkou proměny.

Vypadá to, že experimentování - jako to dnešní - je nedílnou součástí procesu?
Když navrhujeme šaty, je to všechno o zkoušení a přemýšlení o osobnosti – patří to k tomu zrození. Dnes se snažíme sjednotit dílčí témata přehlídky a vybrat líčení pro jednotlivé sekce, aby to všechno drželo pohromadě.

Vypadá to, že máš velkou slabost pro barvy. Na LOVERBOY noc jsi vždycky namalovaný namodro.
Jsem si jistý, že jsou tam podvědomé inspirace Leighem Bowerym, ale současně je to všechno hodně instinktivní. V době, kdy jsem začal s LOVERBOY, jsem hodně ilustroval a měl jsem chuť udělat to i na sobě. Když s Lucy pracujeme na konceptu líčení pro tuto sezónu, ukazuju jí hodně fotek z LOVERBOY party - jak jsme byli namalovaní a jak jsem se fotili.

Vypadá to, že si užíváš i ten proces oblékání a chystání se. Je to někdy větší zábava než potom samotná party?
Může to tak být – obzvlášť když na to máte čas. Ale obvykle mám skluz a je to spíš panika. Ale když si na to vyhradíte čas, dáte si vanu a pozvete všechny kámoše, pak je to opravdu dobrý.

"Teď aktuálně pracujeme na konceptu, který je mimo klubovou noční scénu - chceme se posunout dál. Je v tom ale vždycky bezprostřednost, protože se chceme a musíme řídit instinktem.” – Charles Jeffrey

Je ten proces příprav na party LOVERBOY podobný tomu, když se připravujete na módní přehlídku?
Myslím, že na poslední přehlídce to tak bylo. Teď aktuálně pracujeme na konceptu, který je mimo klubovou noční scénu - chceme se posunout dál. Je v tom ale vždycky bezprostřednost, protože se chceme a musíme řídit instinktem. Ale všechny modely nadcházející kolekce jaro/léto 17 jsou velmi detailně promyšlené; a myslím, že na ně tudíž budeme jinak reagovat. Bude zajímavé sledovat, jak tohle změní náladu.

Lidé říkají, že ty udržuješ při životě určitý londýnský smysl - jak bys tuhle náladu definoval?
Je to všechno o komunitě a o míchání věcí dohromady. Myslím, že Londýn má multikulturní duši – spousta různých lidí a různých hlasů na jednom místě. Londýn je úžasně mnohovrstevný.

Ve tvé tvorbě vidím DIY – souhlasíš?
Je to o sebeproměně s tím, co máte k dispozici kolem. Když jste mladý a jste v Londýně, budete mít zákonitě málo peněz, takže musíte být tvořivější a umět si vystačit s tím, co je kolem a co je pro vás dostupné. Teď jsem se tedy stali známí s tímto DIY lookem. Je pro mě důležité, aby moje značka byla něco, s čím se každý může ztotožnit. Nikdy jsem se nechtěl otočit zády a dělat něco příliš exkluzivního.