Arpana Rayamajhi

Ponořte se do barev typických pro Nepál s návrhářkou šperků Arpanou. #MACGlobalHeroes

V KAPITOLE GLOBÁL HEROES SI POSVÍTÍME NA REGIONÁLNĚ SLAVNÉ UMĚLCE, KTEŘÍ PRORAZILI VE SVĚTĚ

Arpana Rayamajhi vyrůstala v Káthmándú do svých 24 let a její extravagantně kosmopolitní návrhy šperků – pestrobarevné, korálkové a oživené určitou zvláštní zvědavostí a ozdůbkami – se mohou pochlubit obrovskou základnou fanoušků, zatímco sama Arpana se stala něčím jako hvězdou sociálních médií díky svému jedinečnému vzhledu a přímému a otevřenému postoji k módě, kráse a dvojímu občanství. Sama tvrdí, že vždycky věděla, že opustí Nepál, aby mohla “rozkvést” její kreativita. Od té doby se jejím druhým domovem stal New York a Arpana nám popisuje, jak jí energie tohoto města pomáhá naplnit její tvůrčí touhy. “Jsem velmi vděčná za veškerou pozornost, které se mojí práci dostává,” říká. “Na druhou stranu mě to nutí říkat si: Arpano, musíš svou práci dělat pořád líp a líp!”

“Vždycky jsem se zajímala o nošení šperků. Už od mého dětství to byla součást rituálu mé matky - když se oblékala, vybírala si přitom taky šperky. Když jsem se pak poprvé přestěhovala do New Yorku, vzniklo to v podstatě z nutnosti, protože jsem neměla žádné peníze. První kousek, který jsem si vyrobila pro sebe, byl náhrdelník, a jakmile jsem ho začala nosit, lidé si ho všímali a komentovali ho – a to nejen přátelé, ale také náhodní cizí lidé v restauracích nebo barech. To mi dodalo sebevědomí, abych se pokusila z toho vytvořit něco víc, něco skutečného.“

Photograph by Clémence Polès

“Krása je vnímána velice rozdílně v Nepálu a na západě. Zdá se mi, že kultura Spojených států prochází lehkou existenční krizí a lidé začínají být velmi svázaní svými kořeny a dědictvím. V Nepálu uvažujeme úplně jinak. Dychtíme po pokroku. Lidé se na mě dívají skrz své americké brýle a snaží se přijít na to, kde je mé místo, kam zapadám. Zatímco já si prostě jen říkám – jsem Arpana, a tak to je.”

“Moje první kolekce byla inspirována knihou Tima Burtona Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhy. Byla jsem na dovolené na pláži obklopená mořskými ježky a začala jsem je propojovat pomocí mušlí a lastur ve svých prvotních návrzích. Korálkové šperky byly přirozeným vývojem, protože korálky jsou barevné a pro mne snadno dostupné. Druhá kolekce byla inspirována písní “Wanderlust” od Björk – dotýkala se mě jako někoho, kdo je hodně na cestách. Jsem člověk celého světa, nemusím nutně patřit na jedno místo.”

“Aby si kreativní ředitelka Victoria´s Secret, Sophia Neophitou-Apostolou, která také vede časopis 10 Magazine, vybrala mou práci a byla přesvědčená, že na největší módní přehlídce na světě to bude mít úspěch?” (Arpaniny šperky byly použity během nedávné přehlídky Victoria´s Secret) “To bylo něco, co jsem si opravdu nikdy ani nepředstavovala, že by se mohlo stát.”

“Tím, že jsem se přestěhovala do New Yorku, víc než prosadit se jako umělec, jsem se chtěla prosadit jako člověk, který funguje v naprosto odlišném systému. Moje část světa například vůbec nebyla zastoupena v umělecké škole, kde jsem studovala. Šperky se tak pro mě staly jakýmsi únikem a daly mi možnost vrátit se zpátky k tvořivosti a svobodě, kterých jsem si užívala během dospívání. Myslím si, že právě upřímnost je to, co se lidem líbí na mojí práci.”

“To je také má definice krásy: upřímnost, nebo když někdo nebo něco nemá potřebu přizpůsobovat se očekávání ostatních lidí. Krása vychází z vnitřní rovnováhy a spokojenosti. Krása je vnímána velice rozdílně v Nepálu a na západě. Zdá se mi, že kultura Spojených států prochází lehkou existenční krizí a lidé začínají být velmi svázaní svými kořeny a dědictvím. V Nepálu uvažujeme úplně jinak. Dychtíme po pokroku. Lidé se na mě dívají skrz své americké brýle a snaží se přijít na to, kde je mém místo, kam zapadám. Zatímco já prostě jen říkám – jsem Arpana, a tak to je.“